Simplicity - przewodnik idealnego dopasowania!

Czy na pewno wiesz, jaki jest Twój rozmiar wykroju?

Dowiedz się, jak należy ustalić rozmiar wykroju na podstawie własnych wymiarów.

Simplicity - przewodnik idealnego dopasowania!

Popatrz na wymiary zupełnie inaczej

Zacznijmy od tego, że powinnaś zapomnieć zupełnie o tym, jakie masz wyobrażenie na temat swojego wymiaru. Następnie przypomnij sobie swój ostatni raz na zakupach. Czy rzeczywiście wszystkie przymierzane ubrania w "Twoim" rozmiarze były dopasowane do Twojej sylwetki? Oczywiście, że nie! Poszczególni producenci różnie określają standardowe wymiary ciała. I dlatego rozmiary z Twojego ulubionego sklepu mogą się różnić od rozmiarów ubrań znajdowanych w innych sklepach z ubraniami lub po prostu standardowych wymiarów, na których oparte są wykroje.

Na szczęście wykroje opracowywane są na standardowych wymiarach ciała. Kiedy porównasz wymiary swojego ciała z wymiarami standardowymi, możesz wybrać rozmiar wykroju (lub rozmiary), zanim zabierzesz się do szycia.

Zmierz i porównaj

Jeśli chcesz wybrać idealnie dopasowany wykrój, dokładne zmierz swoje ciało, a potem porównaj wyniki z wymiarami standardowymi. Jak to zrobić, dowiesz się dzięki ilustracjom, zdjęciom i tabelom podanym na następnych stronach.

W niektórych wypadkach może się okazać, że rozmiar wykroju będzie o jeden lub dwa rozmiary większy niż rozmiar ubrań kupowanych przez ciebie w sklepach. Prosimy jednak, żeby to nie przeszkodziło Ci w opracowaniu dopasowanego do Twojego ciała wykroju. Kto ma tak naprawdę wiedzieć, jaki masz rozmiar? Idealnie dopasowane do sylwetki ubranie prezentuje się świetnie, i na pewno nie będziesz wszywać w nie metek z rozmiarami.

Dobrze jest też uaktualniać swoje pomiary co najmniej co sześć miesięcy. Kontury ciała i jego wymiary zmieniają się, kiedy tracimy kilogramy, tyjemy lub po prostu zmienia się nasza sylwetka. To właśnie na podstawie tych pomiarów będziesz mogła uszyć dopasowane do siebie wspaniałe ubrania.

Jak się zmierzyć

Ubierz się w wygodną bieliznę. Miarę krawiecką przykładaj do ciała, ale jej nie zaciskaj wokół niego. Zawiąż w pasie wąską gumkę, pochyl się i wyprostuj, aż gumka znajdzie się dokładnie w talii. Zapisz uzyskane wyniki w podanej na dole strony tabeli.

 1. Wzrost - height*:
  Stań boso w pozycji wyprostowanej obok ściany.
  Zmierz odległość od podłogi do czubka swojej głowy.
 2. Biust - bust:
  Wokół najszerszej części oraz pleców.
 3. Klatka piersiowa – high bust/chest:
  Wokół ciała, pod ramionami, tuż ponad najszerszą częścią biustu.
 4. Talia - waist:
  Wokół ciała tuż powyżej gumki.
 5. Tył pleców - back waist*:
  Pochyl głowę, żeby ustalić krąg, który najbardziej wystaje w górnej części kręgosłupa. Ustal odległość od tej kości do gumy znajdującej się w talii.
 6. Biodra - hip:
  Wokół ciała w najszerszym miejscu, zazwyczaj mniej więcej 18-20 cm (7-8") poniżej talii.
* w tych miejscach poproś o pomoc drugą osobę.
Simplicity - przewodnik idealnego dopasowania!

Tabele z wymiarami

W poniższej tabeli podane są standardowe rozmiary biustu, talii, bioder oraz pleców, odpowiadające średnim rozmiarom odzieży damskiej od 4 do 26.

Standardowe wymiary ciała
Średnie rozmiary przeznaczone dla kobiet o proporcjonalnej sylwetce i wzroście od 165 do 168 cm (bez butów) (5'5" do 5'6"). Wymiary w tabeli zostały podane w cm.
Rozmiar - size USA 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 26
Rozmiar - size EUR 30 32 34 36 38 40 42 44 46 48 50 52
Biust - bust 75 78 80 83 87 92 97 102 107 112 117 122
Talia - waist 56 58 61 64 67 71 76 81 87 94 99 106
Biodra - hip 80 83 85 88 92 97 102 107 112 117 122 127
Długość pleców – back waist length 38,5 39,5 40 40,5 41,5 42 42,5 43 44 44 44,5 44,5

Tabela z Twoimi wymiarami

Co zmierzyć Wymiary ciała
– body measurements
Twój rozmiar wykroju
– your pattern size
  Twoje Wykrój
Standardowy
Wstępny Końcowy
Biust - bust:
(wokół najszerszej części)
       
Klatka piersiowa - high bust/chest:
(pod ramionami, nad biustem, wokół pleców)
       
Talia - waist:
(wokół gumki)
       
Biodra - full hip:
(wokół najszerszej części,
mniej więcej 18-22 cm (7"-9") poniżej talii
       

W jaki sposób na podstawie wymiarów ustalić rozmiar wykroju?

Rozmiary wykrojów możesz ustalić dzięki trzem podanym poniżej punktom.

Użyliśmy określenia wymiary, ponieważ może się okazać, że rozmiar żakietu, bluzki, topu lub sukienki różni się od rozmiaru spódnicy lub spodni.

KROK 1

Wymiary Twojego ciała
Wpisz wymiary swojego ciała do pierwszej kolumny tabeli na str. 2.

KROK 2

Standardowy wykrój
Przejdź do tabeli Standardowe wymiary ciała na poprzedniej stronie. Znajdź standardowe wymiary najbliższe wymiarom Twojego biustu, talii i bioder. Wpisz poszczególne wymiary oraz odpowiadające im rozmiary wykroju (czyli wstępne rozmiary wykroju) do dwóch kolejnych kolumn. Jeśli okaże się, że plasujesz się pomiędzy dwoma rozmiarami, zapisz obydwa. Na przykład, jeśli obwód Twojego biustu wynosi 95 cm (37 ½ cala), najbliższy standardowy rozmiar to 96,5 cm (38 cali), więc wstępny rozmiar wykroju to 40 (przy obwodzie biustu 36) lub 42 (przy biuście 38).

KROK 3

Końcowy rozmiar wykroju
Wymiar biustu decyduje o tym, jaki rozmiar końcowy wykroju przyjąć dla topów, bluzek, sukienek, żakietów i płaszczy.

Z jednym jednak wyjątkiem.

Wykroje opracowywane są dla sylwetki z miseczką biustonosza B. Jeśli w Twoim przypadku jest ona większa, wpłynie to na dopasowanie wykroju. Na podstawie Tabeli z Twoimi wymiarami określ rozmiar miseczki. Odejmij od obwodu biustu obwód klatki piersiowej.

Oto, co to oznacza w praktyce:
Mniej niż 6,3 cm (2 ½")– miseczka A lub B
Pomiędzy 6,3 a 7,5 cm (2 ½" – 3")– miseczka C
Pomiędzy 7,5 cm a 10 cm (3 ½" – 4") – miseczka D
10 cm (4") i więcej – miseczka większa niż D

Jeśli nosisz miseczkę B lub mniejszą, na podstawie pomiaru obwodu swojego biustu oblicz końcowy rozmiar wykroju.

Jeśli nosisz miseczkę C lub większą, porównaj obwód swojej klatki piersiowej z obwodem biustu podanym w Tabeli ze standardowymi wymiarami, aby określić końcowy rozmiar wykroju. Dzięki temu uzyskasz dokładniejsze dopasowanie w trudnych do dopasowania miejscach takich, jak ramiona, dekolt, klatka piersiowa i plecy.

Wymiar talii pozwoli określić końcowy rozmiar wykroju dla spódnic, które nie są dopasowane na biodrach.

Wymiar bioder określi końcowy rozmiar wykroju dla spodni i większość spódnic.

NASZE RADY

Jeśli okaże się, że znajdujesz się pomiędzy dwoma rozmiarami, oto kilka ważnych spraw, które należy wziąć pod uwagę:

 1. Struktura kości. Jeśli jesteś osobą drobnokościstą, wybierz mniejszy rozmiar, jeśli jesteś osobą grubokościstą, wybierz większy.
 2. Preferencje. Jeśli lubisz dopasowane ubrania, wybierz mniejszy rozmiar, jeśli wolisz ubrania mniej dopasowane, wybierz większy.
 3. Moda. Im bardziej ubranie dopasowane jest do sylwetki, tym bezpieczniejsze jest wybieranie większego rozmiaru.

Przy miseczce większej niż B, należy wybierać wykroje z zaszewkami na biuście i po prostu zmieniać wielkość zaszewki. Wybieraj wykroje Simplicity z wykrojami przeznaczonymi dla miseczek: B, C oraz D. Na następnej stronie pokazujemy, jak dopasować wykrój do większej miseczki.

Więcej informacji znajdziesz w części "Najczęściej zadawane pytania".

Simplicity - przewodnik idealnego dopasowania!

       
Rodzaj ubrania Topy, sukienki, żakiety i płaszcze Spodnie i dopasowane spódnice Luźne spódnice
Mój rozmiar
wykroju
     
Jak zwiększyć zaszewkę
(dla figury z miseczką C lub większą)

1. Za pomocą przezroczystej taśmy klejącej wzmocnij punkt biustu, naklejając ją mniej więcej 1,2 cm (1/2") od końca zaszewki. Narysuj linię równoległą do linii przodu, biegnącą od punktu biustu (a). Przedłuż tę linię ukośnie aż do nacięcia zaznaczonego na zaokrągleniu pachy. Narysuj linię biegnącą od punktu biustu do środka istniejącej już zaszewki pachy (b).

Simplicity - przewodnik idealnego dopasowania!

2. Wytnij wzdłuż linii a i b od dolnej części wykroju aż do szwu pachy, ale nie przecinaj tego szwu. Wytnij wzdłuż linii c od bocznej części wykroju aż do punktu biustu, ale go nie przecinaj.

Simplicity - przewodnik idealnego dopasowania!

3.Umieść pod rozciętymi brzegami bibułę i przypnij pomiędzy środkiem przodu i uciętym brzegiem. Rozsuń wykrój na punkcie biustu, tak by ucięte linie poniżej tego punktu pozostały równoległe do siebie.

Simplicity - przewodnik idealnego dopasowania!


Dla miseczki C rozsunięcie powinno wynieść ok. 1,2 cm (1/2").
Dla miseczki D rozsunięcie powinno wynieść ok. 1,9 cm (3/4").

Dla miseczek większych niż D rozsunięcie powinno wynieść ok. 3,2 cm (1 ¼").

Zepnij lub sklej taśmą klejącą wszystkie rozcięte brzegi. Narysuj ponownie linię dolnego brzegu przodu, jak pokazano na rysunku.

Zaznacz nowy punkt biustu na tym samym poziomie, co poprzedni, ale 2,5 - 3,2 cm (1" – 1 ¼") bliżej bocznego szwu, Narysuj nowe linie zaszewki od szwu bocznego do nowego punktu biustu.

4. Aby poprawić linię szwu bocznego, zepnij nową zaszewkę i złóż na pół. Narysuj linię powyżej zaszewki, łącząc początkowe linie szwu bocznego. Odepnij szpilki. Narysuj linię od środka zaszewki do początkowego szwu. Narysuj ponownie linie cięcia i pozostałe linie szwu.

Simplicity - przewodnik idealnego dopasowania!

Najczęściej zadawane pytania

P: Dlaczego wszystkie wykroje będące w tym samym rozmiarze nie dopasowują się tak samo do sylwetki?
O: Przyczyną jest tzw. dodatek konstrukcyjny, czyli dodatkowe centymetry brane pod uwagę przy projektowaniu wykroju. Istnieją dwa rodzaje tego typu dodatku. W podstawowym jest minimalny naddatek w ubraniu, pozwalający na swobodne poruszanie się. Wszystkie ubrania, z wyjątkiem kostiumów kąpielowych, oraz niektórych modeli z dzianiny, zawierają taki właśnie rodzaj naddatku. Dodatek projektowy to jest dodana ilość tkaniny, umożliwiająca realizację konkretnego modnego ubrania.
Jeśli konkretny wzór jest dla ciebie za duży lub za mały, może to być spowodowane faktem, że naddatek projektowy nie jest proporcjonalny do Twojej struktury kości. Zanim zdecydujesz się na kupno danego wykroju, postudiuj rysunki i fotografie, Dowiesz się z nich, jakie były intencje projektanta.

P: Czy istnieje jakiś sposób, według którego można określić, jaki dodatek konstrukcyjny zastosowano w danym wykroju?
O: Zdjęcie oraz prezentacje modelu, rysunki techniczne oraz wymiary końcowe ubrania podane na opakowaniu, wskazują, jak ubranie powinno układać się na sylwetce.
Wymiary końcowe ubrania w najważniejszych punktach podaje się na większości opakowań wykrojów, a także drukuje się je na samym wykroju. Pamiętaj, że końcowe wymiary ubrania zawierają w sobie dodatek konstrukcyjny oraz dodatek projektowy. Jeśli nie jesteś w stanie wyobrazić sobie, co dokładnie w praktyce oznaczają te wymiary, porównaj je z ubraniami w tym samym wymiarze, które masz już w szafie.

Możesz również wykorzystać miarkę krawiecką, by zorientować się, ile dokładnie jest luzu pod ubraniem.

P: Co mam zrobić, jeśli jestem osobą niższą i wymiary mojej talii w tylnej części ciała są mniejsze niż standardowe dla mojego rozmiaru?
O: Jeśli twój wzrost jest mniejszy niż 165 cm (5'5"), wymiary Twojej talii w tylnej części ciała są mniejsze przynajmniej o 2,54 cm (1") niż te odpowiadające wymiarowi biustu masz najprawdopodobniej wymiary nazywane przez nas "Miss Petite". Dla takich osób przygotowywane są wykroje ze specjalnym logo "Fit For Petite". W wykrojach tych znajdziesz informacje, jak przystosować proporcje danego wykroju do swojej drobnej sylwetki.

P: Co mam zrobić, jeśli mój rozmiar znajduje się w wykrojach S, M i L?
O: Wykroje S, M i L przeznaczone są dla większych rozmiarów w każdym rodzaju przeznaczenia. Wykroje typu uniseks, ponieważ mają być dopasowane zarówno do sylwetki kobiecej, jak i męskiej, określane są na podstawie wymiarów klatki piersiowej mężczyzn. W przypadku takich wykrojów dopasuj swoje wymiary do wymiarów klatki piersiowej.

P: Mam inny rozmiar w dolnej części ciała, a inny w górnej. Czy można w takim przypadku jakość łatwo dopasować wykrój?
O: Idealnym rozwiązaniem są wykroje w wielu rozmiarach. Dzięki temu, że na jednym arkuszu drukowane są wykroje w kilku rozmiarach, możesz wybrać inny rozmiar dla górnej części oraz inny dla dolnej.

Tekst i rysunki w ulotce są objęte prawami autorskimi. Znak Simplicity ® jest zastrzeżonym znakiem handlowym. Tłumaczenie oraz skład ulotki są objęte prawami autorskimi – Craftma S.C. U. Borzęcka, M. Kołodziejska ul. Czerniakowska 155/110, Warszawa. biuro@craftma.pl