Jaki masz rozmiar na wykroju?
Wykroje marek Simplicity i New Look bazują na tych samych tabelach rozmiarowych. Zapraszamy Cię na krawiecką podróż po zasadach wybierania odpowiedniego rozmiaru wykroju, sposobów mierzenia i innych ciekawostkach z przygotowywania wykrojów. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się jak wybrać odpowiedni rozmiar wykroju oraz jakich zasad należy przestrzegać, aby ubrania uszyte z wykrojów krawieckich Simpliciy i New Look idealnie na Ciebie pasowały.
Jaki rozmiar wykroju jest dla ciebie odpowiedni?
Dlaczego szyjemy sobie sami ubrania? Chociażby po to, żeby były idealnie dopasowane do naszej figury. Ludzie nie są jednakowi – mają odmienne sylwetki, różny wzrost i wymiary. Podobnie jak ubrania gotowe można kupić w sklepie w różnych rozmiarach, tak samo wykroje przygotowywane są w różnych rozmiarach, by mogły służyć osobom o zróżnicowanych sylwetkach.
Rozmiary na wykrojach oznacza się liczbami (10-12-14 itd.) lub literami (S-M-L, itd.), podobnie jak w handlu. Jednak podobieństwa na tym się kończą, trzeba więc pamiętać o następujących sprawach:
Rozmiary podawane na wykrojach nie są takie same jak wymiary ubrań w sklepach.
- Zdarzyło ci się mierzyć dwie podobne spódnice dwóch różnych marek, z oznaczeniem na metce, że to ten sam wymiar, i okazywało się, że zupełnie inaczej układają się na twojej figurze? Dzieje się tak dlatego, że każda marka i każdy producent sam decyduje, jaki ma być rozmiar 8, jaki rozmiar 10 i tak dalej. Ponieważ każda marka odrębnie podejmuje decyzje dotyczące wymiarów, nie istnieje w handlu jedna wspólna obowiązująca wszystkich tabela z wymiarami, do której stosują się firmy. Dlatego właśnie nie wystarczy kupić wykroju w rozmiarze, który zazwyczaj nosisz, kupując ubrania w sklepie sieciowym lub butiku.
- Każda firma przygotowująca wykroje ma swoje własne ustalenia dotyczące ich norm. Te ustalenia opierają się na pomiarach, na które firmy przygotowujące wymiary wspólnie się zgodziły, pomiarach dokonanych wiele lat temu i nie zmienianych od tamtej pory. Uwierz lub nie, ale rozmiar 10 wykroju sprzed trzydziestu lat nadal jest podstawą rozmiaru 10 obowiązującego obecnie.
Ponieważ nie możesz wypróbować wcześniej wykroju, wybranie odpowiedniego wymiaru jest sprawą najważniejszą. Jeśli ci się to nie uda, okaże się, że gotowe ubranie nie będzie dopasowane, a kto chciałby, żeby jego czas i praca poszły na marne? Odrobina wysiłku i przygotowań już na samym początku, by wybrać odpowiedni rozmiar, pozwoli ci zaoszczędzić później mnóstwo czasu i bólu głowy!
Wymiary ciała
Ustalenie właściwych wymiarów ciała jest podstawą, więc należy zmierzyć je w odpowiedni sposób. Być może trudno jest to zrobić w pojedynkę, warto więc poprosić o pomoc zaprzyjaźnioną osobę.
Jeśli chcesz uzyskać jak najdokładniejsze rezultaty, załóż bieliznę, którą najczęściej nosisz lub, którą planujesz założyć pod szytą przez siebie sukienkę, czy inną część garderoby. Korzystaj z miary krawieckiej na taśmie, przykładając ją do każdej części ciała. Jeśli taśma miary będzie wpinała się w ciało, ustalony wymiar będzie za mały, a wykrój za ciasny, zaś jeśli pomiędzy taśmą miary a ciałem będzie duży luz, wszystko okaże się zbyt obszerne.
Jeśli chcesz uzyskać szczegółowe informacje na temat poprawnego mierzenia ciała i zapisywania rezultatów, kliknij tutaj i wydrukuj praktyczną ulotkę z tabelką, do której możesz wpisać wyniki. Możesz mieć je potem pod ręką, kiedy będziesz kupować wykrój.
Jak określić wyjściowy rozmiar wykroju?
Jeśli chcesz ustalić, jaki jest twój rozmiar wyjściowy wykroju, porównaj wymiary swojego ciała z tymi, które podaliśmy w Tabeli wymiarów. Znajdź jak najwięcej elementów wspólnych. Nie martw się, jeśli uzyskany rozmiar będzie wyższy niż rozmiar ubrań kupowanych przez ciebie w sklepie- pamiętaj, że to nie to samo! Ten wymiar jest jedynie punktem wyjściowym.
Porozmawiajmy teraz o… luzie
Co to takiego ten luz? Nazywa się go inaczej dodatkiem konstrukcyjnym. Jest to różnica pomiędzy wymiarami poszczególnych części ciała oraz wymiarami skończonego ubrania w odpowiadających im miejscach. Jeśli chcesz się zorientować o co chodzi, weź jeden ze swoich t-shirtów (ale niezbyt obcisły) i ułóż płasko na stole. Zmierz koszulkę w biuście i pomnóż wynik przez dwa – w ten sposób otrzymasz dokładny wymiar obwodu na poziomie biustu – z przodu i z tyłu. Porównaj uzyskany wynik z obwodem swojego ciała w tym samym miejscu. Jeśli wszystkie pomiary zostały wykonane dokładnie, okaże się, że szerokość biustu w t-shircie będzie większa niż obwodu twojego biustu. Różnica pomiędzy nimi to właśnie dodatek konstrukcyjny.
Istnieją dwa rodzaje dodatków: podstawowy dodatek konstrukcyjny oraz dodatek projektowy.
- Podstawowy dodatek konstrukcyjny oznacza luz pomiędzy ubraniem a ciałem, dzięki któremu możemy to ubranie nosić – unieść ręce, usiąść, itd. Niektóre osoby wybierają większy luz, czyli ubrania w stylu swobodnym, zaś inne mniejszy, dzięki któremu ubrania są bardziej dopasowane.
Wybór zależy od preferencji każdej osoby. - Dodatek projektowy to taki nadmiar ubrania w stosunku do ciała, który wynika po prostu z projektu w konkretnym stylu, niezależnym od samej sylwetki.
W żakiecie na zdjęciu poniżej dodatek konstrukcyjny jest niewielki, dzięki czemu sylwetka wydaje się szczuplejsza, a ubranie bardziej dopasowane.
Na zdjęciu poniżej dodatek jest większy, ponieważ projekt nawiązuje do popularnych w latach pięćdziesiątych luźnych ubrań opływających sylwetkę. Dzisiaj są to po prostu ubrania oversize czyli luźniejsza.
Na rysunku poniżej pokazane są trzy wymiary:
body - ciało
wearing ease - dodatek konstrukcyjny
design ease - dodatek projektowy
Jeszcze jedna uwaga na temat dodatku konstrukcyjnego: duże znaczenie ma tutaj rodzaj tkaniny. Niektóre materiały naddają się bardziej niż inne i w ich wypadku dodatek konstrukcyjny nie musi być duży. Oto kilka przykładów:
Bardziej elastyczne materiały – wymagające mniej dodatku konstrukcyjnego:
- jersey
- luźno tkany len
- karbowane, kreszowane, marszczone, plisowane tkaniny
- tkaniny z dodatkiem stretchu
Mniej elastyczne materiały – wymagające większego dodatku konstrukcyjnego:
- ciasno tkane bawełny i lny
- jeans
- wełny
- satyny
Informacje umieszczone z tyłu koperty z wykrojem pomogą Ci wybrać odpowiedni rozmiar wykroju
Po wybraniu odpowiedniego modelu i ustaleniu rozmiaru początkowego, warto zerknąć na informacje z tyłu koperty, dzięki którym można ustalić odpowiedni rozmiar wykroju. Znajdujące się tam opisy to bardzo przydatne narzędzie pracy, ale, podobnie jak w przypadku innych narzędzi, trzeba się nauczyć, jak z niego korzystać.
Rozszyfrujmy więc jego najważniejsze elementy:
- Nazwa. Zawiera nie tylko opis wykroju, ale również wybór rozmiarów, a także wszystkie ubrania zawarte na wykroju. To proste zdanie da ci również informację na temat dopasowania ubrania – jeśli na przykład w nazwie widnieje określenie „wkładany przez głowę”, oznacza to, że top musi mieć większy dodatek konstrukcyjny, ponieważ nie zapina się go na guziki lub nie zasuwa.
- Propozycja rodzaju materiału (suggested fabrics). Podana jest tutaj lista materiałów, które można wykorzystać przy szyciu każdego elementu wykroju, co również daje nam pewne pojęcie na temat dopasowania. Ubrania szyte jedynie z dzianin wymagają niewielkiego dodatku konstrukcyjnego, dlatego zazwyczaj są bardziej dopasowane do sylwetki.
- Wymiary ciała (body measurements). Podane są tutaj wymiary ciała dla każdego rozmiaru. Dzięki umieszczeniu ich z tyłu opakowania, możesz szybko sprawdzić, czy wykrój zawiera rozmiar odpowiedni dla ciebie.
- Wymiary ubrania (garment measurements). Podane są tutaj wymiary każdego elementu gotowego ubrania. Pobierane są one w najszerszym miejscu, w przypadku sukienek, topów i żakietów – w biuście, w przypadku spódnic i spodni w talii. Wymiary skończonych ubrań zawierają maksymalny dodatek konstrukcyjny podany dla każdego elementu. Ponieważ dodatek konstrukcyjny może być różny dla każdego, są to bardzo ważne dane, kiedy wybierany jest rozmiar wykroju.
Jak należy postępować?
Poczynając od rozmiaru początkowego, sprawdź, jakie są Wymiary Ubrań dla rzeczy, którą masz zamiar uszyć i porównaj je z Wymiarami Twojego Ciała w tym samym miejscu. Prawdopodobnie łatwiej będzie ci to zrobić za pomocą miary krawieckiej na taśmie. Sprawdź, ile luzu (dodatku konstrukcyjnego) będzie pomiędzy twoim ciałem a miarą. Za dużo? Wybierz mniejszy rozmiar. Za mało? Wybierz rozmiar większy. Ani tak, ani tak? Wybierz rozmiar większy, ponieważ łatwiej jest dopasować większy rozmiar niż mniejszy.
Rodzaje sylwetek i rozmiary specjalne
Kiedy ustalisz, jaki rozmiar wykroju jest dla ciebie najbardziej odpowiedni, musisz jeszcze wziąć pod uwagę rodzaj swojej sylwetki. Simplicity opracowuje wykroje dla kilku różnych rodzajów sylwetek, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Oto opisy sylwetek sprawiających największe problemy:
- MISS - Rozmiary średnie – dla kobiet o średniej, proporcjonalnej budowie ciała. Obejmują kobiety o wzroście od ok. 165 do 167,5 cm (5'5" do 5'6").
- MISS PETITE - Rozmiary dla kobiet niskich, podobnie jak w przypadku rzeczy gotowych do noszenia, przeznaczone są dla kobiet nie wyższych niż 162,5 cm (5'4"). Środkowa część ciała u tych kobiet jest o ok. 2-3 cm (ok. 1") krótsza niż w przypadku średniej sylwetki. To bardzo ważne, ponieważ nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ważny jest tu nie tylko wzrost, ale również inne proporcje. Jeśli jesteś osobą niską, nie wystarczy jedynie skrócenie długości ubrania! Rozmiar ten obejmuje nie tylko osoby drobne, ponieważ wśród kobiet niskich zdarzają się również puszyste.
Rozmiary Simplicity dla sylwetek średnich MISS oraz niskich MISS PETITE są następujące:
4 – 6 – 8 – 10 – 12 – 14 – 16 – 18 – 20 – 22 – 24 – 26
Rozmiary kobiece - Woman lub Plus Size obejmują większe, bardziej zaokrąglone lub dojrzałe sylwetki kobiet. Obejmują kobiety o wzroście od 165 do 167,5 cm (5'5" do 5'6").
Rozmiary kobiece niskie - Woman Petite lub niskie plus - Plus Petite obejmują większe, bardziej zaokrąglone lub dojrzałe sylwetki kobiece. Obejmują kobiety nie wyższe niż 162,5 cm (5'4"). Tak jak w przypadku kobiet niskich, środkowa część ciała jest tu krótsza o 2-3 cm (ok. 1").
Rozmiary Simplicity dla sylwetek Plus (Woman's/Plus) oraz niskich Plus (Woman's/Plus Petite) są następujące:
18W – 20W – 22W – 24W – 26W – 28W – 30W – 32W
JUNIORS - Rozmiary dziewczęce obejmują nastolatki o wzroście od 152 do 165 cm (5'2" - 5'5"). Sylwetki tego typu, jeszcze nie w pełni rozwinięte, są mniej zaokrąglone niż w rozmiarach średnich kobiecych.
Rozmiary Simplicity dla sylwetek dziewczęcych - JUNIOR - są następujące:
¾ – 4/5 – 5/6 – 7/8 – 9/10 – 11/12 – 13/14 – 15/16 – 17/18
JUNIOR PLUS - Rozmiary dziewczęce Plus obejmują większe, bardziej zaokrąglone sylwetki nastolatek, dla wzrostu od 152 do 165 cm (5'2" do 5'5").
Rozmiary Simplicity dla sylwetek dziewczęcych plus - JUNIOR PLUS - są następujące:
15+/16+ - 17+/18+ - 19+/20+ - 21+/22+ - 23+/24+ - 25+/26+
Anatomia wykroju i wybór tkaniny
Wyżej wyjaśniliśmy informacje znajdujące się z tyłu opakowania zawierającego wykrój, a co z jego zawartością?
Bibuła z wykrojem. Wykroje drukowane są na dużych arkuszach bibuły. Arkusze są tak złożone, by zmieściły się w kopercie. W każdym opakowaniu można znaleźć kilka takich arkuszy, w zależności od tego, z ilu elementów składa się projekt i ile zawartych jest w nim części.
Kiedy rozłożysz papier, znajdziesz kilka różnych kształtów, czyli elementów wykroju. Należy je rozciąć tuż przy linii ciągłej. Pozostały nadmiar bibuły nie będzie ci potrzebny.
Po rozdzieleniu części z wykrojami, można je wykorzystać przy cięciu tkanin wybranych do projektu. Jeśli na przykład szyjesz ściągane w pasie spodnie do chodzenia po domu, będzie ci potrzebny wykrój nogawki oraz wykrój tunelu na troczek. Jeśli przygotowujesz bluzkę z kołnierzykiem, wykrój na nią będzie składał się z oddzielnych części na: przód, tył, rękawy, mankiety, kołnierzyk, itd. - wiesz teraz o co chodzi. Każdy element projektu będzie miał niezbędne elementy wykroju, które znajdziesz w kopercie.
Każdemu elementowi przypisana jest jedna duża litera, np. A, B, C, itd. Litery są wydrukowane na elementach wykrojów, dlatego z łatwością można ustalić, który będzie potrzebny do wykonania konkretnej rzeczy. Jeśli na przykład będziesz wykonywać rzecz A, potrzebne ci będą jedynie elementy zaznaczone literą A. Litery te będą odpowiadać instrukcjom zawartym w opisach.
Obok oznaczeń literowych na wykrojach znajdziesz również napisy takie jak przód - front, tył- back, rękaw - sleeve, ułatwiające dalszą ich identyfikację. Znajdziesz na nich również oznaczenia typu kropki lub trójkątne nacięcia, których opisy i wyjaśnienia można znaleźć w instrukcji. Dzięki wszystkim tym uzupełniającym się objaśnieniom łatwiej jest podczas szycia dopasować elementy wykroju do podanych instrukcji.
Instrukcje
Są dokładnie tym, na co wskazuje ich nazwa – instruują, jak korzystać z konkretnego wykroju. W instrukcjach znajdziesz taki zalew informacji, że na początku może on wydawać się nieco przytłaczający. Dlatego warto przyjrzeć się im punkt po punkcie:
- Widok z przodu i tyłu (front and back views). Rysunki te przedstawiają przód i tył każdego elementu projektu, i to bardzo szczegółowo. Każdemu elementowi przypisana jest duża litera, np. A, B, C, itd. Dzięki temu można z łatwością odnaleźć informacje w instrukcjach, poza tym odpowiada to literom wydrukowanym na elementach wykroju, jak to już już wcześniej wspominaliśmy.
- Lista elementów (piece list). W tej części pokazane są miniatury wszystkich części wykroju. Oprócz samych elementów dołączona jest również ich lista w porządku alfabetycznym. W liście wymieniona jest nazwa danej części oraz przypadająca jej litera. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć potrzebny w danym momencie element.
- Ogólne wskazówki (general directions). Ta część znajduje się we wszystkich wykrojach Simplicity. Zawiera podstawowe informacje dotyczące oznaczeń i symboli, które znajdziesz na elementach wykroju, a także podstawy szycia.
- Plan układu wykroju (cutting layouts). Pokazuje, w jaki sposób rozmieścić części wykroju na tkaninie. Każdy z nich jest inny, ponieważ każdy pokazuje inne elementy wykroju.
- Wskazówki szycia (sewing directions). Kiedy zaczynasz szyć, postępuj według podanych tu instrukcji, dzięki którym dowiesz się szczegółowo, jak zszywać i łączyć w całość ubranie, które przygotowujesz. Wskazówki szycia, podobnie jak inne elementy wykroju, są uporządkowane alfabetycznie, dzięki temu łatwiej znajdziesz informacje, którą są ci w danym momencie potrzebne. Na lewo od tekstu znajdują się rysunki pokazujące kolejne etapy pracy. Instrukcje i rysunki są ponumerowane, dzięki temu nie tylko możesz zszywać ze sobą poszczególne elementy w odpowiedniej kolejności, ale też przyporządkować zdjęcia do konkretnych czynności. Na przykład, jeśli pracujesz nad czynnościami opisanymi w punkcie 6, rysunek mu odpowiadający również będzie oznaczony tą cyfrą. Wskazówki dotyczące szycia przeprowadzą cię kolejno przez wszystkie etapy szycia, od początku do końca, aż otrzymasz gotowy projekt!
ULOTKA: Czy wiesz jaki jest Twój rozmiar wykroju? Pobierz ulotkę!
Tabele z rozmiarami
Tabele z rozmiarami w języku angielskim do pobrania: tabele z rozmiarami
Rozmiary & wymiary
W tłumaczeniu zostawiliśmy niektóre nazwy w języku angielskim (toddler, baby, child, miss petite itp.), bo takie nazwy znajdziecie na wykrojach. Czasami zdanie wygląda dziwnie ale dzięki temu łatwiej będzie Wam odnaleźć właściwy wykrój.
Misses’/Miss Petite Misses - dla kobiet o proporcjonalnej budowie ciała, o wzroście od ok. 165 do 167,5 cm (5’5” do 5’6”) bez butów. Miss Petite dla kobiet nie wyższych niż 162,5 cm (5’4”)
Women’s/Women’s Petite dla kobiet o większej, bardziej zaokrąglonej lub dojrzałej sylwetce, o wzroście od 165 do 167,5 cm (5’5” do 5’6”) Women’s Petite dla kobiet nie wyższych niż 162,5 cm (5’4”) bez butów.
Junior
Junior Plus
Girls’ Plus - wykroje projektowane dla dziewcząt wyższych i tęższych niż przeciętne dla danego wieku.
Girls’ - dla dorastających dziewczynek, które nie zaczęły dojrzewać.
Unisex dla wykrojów Misses, Męskich - Men, Nastolatków - Teen Boys, Chłopców - Boys, Dziewczynek - Girls.
Babies’ dla dzieci, które jeszcze nie chodzą.
Toddlers’ dla dzieci, które są wyższe od Babies ale niższe od Children. Spodnie mają zapas na pieluchę, a sukienki są krótsze niż w rozmiarach dla Children.
Child’s - dzieci
Boys – chłopcy i Teen Boys - nastoletni chłopcy. Dla dorastających chłopców i młodych mężczyzn, którzy
jeszcze nie osiągnęli w pełni dojrzałej budowy ciała.
Men’s - mężczyźni o przeciętnej budowie ciała i wzroście 178 cm bez butów.
Opisy, rysunki, zdjęcia, tłumaczenie tekstów objęte są prawami autorskimi. Prosimy nie kopiować informacji zawartych na tej i innych stronach związanych z wykrojami Simplicity.