Ottobre Kids - magazyn z wykrojami ubrań dla kobiet

Ottobre Woman to bardzo popularny w Polsce magazyn z wykrojami krawieckimi ubrań dla kobiet. Poniżej znajdziesz instrukcje, które znajdują się w magazynie z wykrojami jednak te poniżej są w języku polskim. Zapoznaj się z nimi to Ci ułatwi poruszanie się po arkuszu z wykrojami, szycie oraz wybór odpowiedniego rozmiaru wykroju.

Instrukcje ogólne

Zanim zaczniesz projekt, przeczytaj poniższe wskazówki.

Jak ustalić odpowiedni rozmiar

Rozmiar wykroju odzieży dla dorosłych wybiera się na podstawie obwodu klatki piersiowej (np. bluzki, żakiety, płaszcze) lub na podstawie obwodu bioder (spódnice, spodnie).

Miarę najlepiej jest zdejmować, kiedy dana osoba ubrana jest w cienką bieliznę. Dopiero potem można miarę porównać z tabelą rozmiarów. Dalej znajdziesz dokładne instrukcje, jak zdejmować miarę.

Jak znajdować części wykroju na arkuszu wykrojów?

Przegląd ponumerowanych elementów wykroju oraz ich miniatury zawsze umieszczane są przy opisie szycia dla każdego projektu. Jest tam również informacja, na którym arkuszu są umieszczone. Znajdź numer części wykroju w odpowiednim kolorze na dole arkusza i przesuń palcem w górę, aż znajdziesz odpowiednią część wykroju.

Przerysuj na papier do wykrojów wykrój oraz wszystkie jego elementy (np. oznaczenie kierunku nitek osnowy, nacięcia, umieszczenie kieszeni). Te same oznakowania znajdziesz również na miniaturach znajdujących się w instrukcjach szycia. Wszystkie modyfikacje wykroju powinny być dokonane przed wycięciem z niego części ubrania.

Na wykrojach zaznaczone są podwinięcia, zaszewki i podszycia. Przy krojeniu dodaj do wykroju ok. 1 cm zapasu na szew (w zależności od rodzaju tkaniny) z każdej strony.

Aby wszystko było bardziej przejrzyste, niektóre oznaczenia na wykroju (np. miejsca występowania rzepów i guzików) pokazane są jedynie na miniaturach planu wykroju znajdującego się przy opisie. Zaznacz je w odpowiednich miejscach na wykroju w wybranym przez siebie wymiarze.

Większe elementy wykroju zostały podzielone na arkuszu wykrojów na dwie części. Część A i część B należy połączyć, zanim przystąpimy do krojenia tkaniny.

Krojenie

Ułóż części wykroju na tkaninie złożonej na pół odpowiednio do zaznaczonego kierunku nitki i miejsca złożenia. Kredą krawiecką zaznacz na tkaninie zapas na szwy.

Jeśli należy wyciąć tylko pojedynczy element, kieruj się oznaczeniami wykroju i wycinaj złożoną tkaninę według wykroju złożonego na pół (np. tył, kołnierz) lub wycinaj część wykroju z jednej warstwy tkaniny.

Elementy wymienione pod napisem „Wykrój również”  (ang. cut also), czyli szlufki lub paski, zawierają już zapas na szwy.

Wycinając elementy ubrania, dodawaj do nich zapas na szwy. Przy każdym projekcie znajduje się dokładny i szczegółowy opis krojenia.

Te części ubrania, które powinny być podklejone flizeliną, zaznaczone są na planie układu wykroju na szaro. Dziane i tkane wkłady (flizeliny) tnie się według kierunku nitek, pozostałe rodzaje mogą być krojone dowolnie. Części wykrojone z flizeliny mają ten sam zapas na szew, co odpowiadające im części wykrojone z materiału. Wyjątkowo jednak można dawać mniejszy zapas na szew w tkaninach grubszych.

Materiały

Zużycie materiału oszacowane jest na podstawie szerokości materiału wynoszącej od 145 do 150 cm. Upierz wcześniej materiał lub naparuj, żeby już przed szyciem skurczył się stosownie do rodzaju. Jeśli wybierzesz materiał inny, niż wskazany w opisie, przed obliczeniem potrzebnej długości materiału, weź pod uwagę układ jego wzorów i kierunek meszka/włosów.

Wybierz flizelinę, kierując się kolorem, jakością oraz grubością tkaniny.

Ponieważ jakość oraz rozciągliwość materiałów elastycznych może być różna, sprawdzaj ich długość przed szyciem.

Jeśli nie dysponujesz suwakiem odpowiedniej długości, kup dłuższy i skróć w sposób, jaki pokazano na ilustracji umieszczonej na arkuszu wykrojów D.

Szycie

Zanim zaczniesz szyć, przeczytaj całą instrukcję  Możesz też przed zszyciem wszystkich elementów sfastrygować je, by sprawdzić, czy ubranie jest odpowiednio dopasowane.

Aby ułatwić szycie, instrukcje zawierają polecenia opierające się na technikach stosowanych w przemyśle odzieżowym. Określenia „środkowy/zewnętrzny” czy „ lewy/prawy” odnoszą się do noszonego ubrania (czyli znajdującego się na ciele).

Wykańczaj wszystkie szwy ubrania, nawet jeśli w instrukcji nie znajduje się na ten temat żadna wzmianka. Do wykończenia szwów możesz użyciu ściegu zygzakowego na zwykłej maszynie lub obszyć brzegi owerlokiem. Dzianiny obszywaj ściegiem owerlokowym na maszynie lub owerloku.

Ubrania z podszewką nie muszą mieć wykończonych szwów.

Brzegi ubrania, np. na dole głównej części lub rękawów, powinny być podwinięte pod spód i przyszyte. Szerokość podwinięcia oraz zapasu na szew podawana jest w nawiasach, np. polecenia „wykonaj podwinięcie 2+1 cm” oznacza, że samo podwinięcie wynosi 2 cm, natomiast zapas na szew 1 cm.

Każdy szew powinien być rozprasowany po zszyciu, a na koniec należy uprasować całe ubranie.

Rady praktyczne

Marszczenie. Ustaw następująco maszynę: zmniejsz naprężenie nici górnej i zwiększ długość ściegu (4-5). Przeszyj dwa rzędy ściegiem prostym w odległości od siebie 0,5 cm z prawej strony marszczonego brzegu. Zostaw z obu stron długie luźne nitki. Pociągnij je w obie strony za dolną nitkę, przymarszczając tkaninę i równomiernie układając marszczenie palcami na potrzebną długość. Zmarszczoną część należy przyszyć w odpowiednim miejscu ściegiem prostym.

Przygotowanie pod wdawanie tkaniny: fastrygi do wdawania np. rękawa przeszywamy w ten sam sposób jak wyżej opisane marszczenie, ale nici z bębenka pociągamy na tyle delikatnie, aby uzyskać delikatne wygięcie/łuk na materiale.

Zdejmowanie miary

Trudno jest zdejmować sobie miarę, najlepiej robić to przy pomocy drugiej osoby. Dobrze jest to robić przed lustrem, gdzie można sprawdzić, czy miarka krawiecka jest ułożona prawidłowo. Potrzebny ci będzie centymetr krawiecka, papier i długopis.

Potrzebne ci będą dwie przygotowane wcześniej taśmy, jedna wokół talii, a druga wokół szyi. Możesz je wykonać z paska tkaniny o szerokości 4 cm złożonego na trzy i przyciętego do odpowiedniej długości.

Umieść jedną taśmę dokładnie w talii i zepnij agrafką. Drugą ułóż wokół szyi, w takiej odległości, by można było wsunąć bez trudu za pasek palec.
Stań w pozycji wyprostowanej, ale swobodnej, z rękami zwisającymi wzdłuż ciała. Miarę można zdejmować na osobie ubranej w majteczki i cienką koszulkę lub stanik, przykładając taśmę do ciała, ale nie dociskając.

Wzrost

Stań przy ścianie tak, by dotykać jej plecami i piętami. Osoba ci towarzysząca powinna zaznaczyć, gdzie znajduje się czubek twojej głowy. Twój wzrost wyznaczony jest przez odległość między tym punktem a podłogą.

Klatka piersiowa

Ułóż centymetr krawiecki wokół biustu/klatki piersiowej i łopatek z tyłu.

Talia

Zmierz obwód talii bez znajdującej się tam taśmy.

Biodra

Zmierz obwód w najszerszym miejscu bioder i pupy.

Długość od tali w dół

Zmierz odległość od talii do podłogi.

Szerokość ramienia

Zmierz odległość od podstawy szyi do ramienia.

Długość rękawa

Zmierz odległość od ramienia do nadgarstka przy zgiętym lekko łokciu.

Długość górnej części pleców

Zmierz odległość od podstawy szyi do dolnej części taśmy znajdującej się w talii.

Rozmiary podane w tabeli wymiarów pobierane były na ciele. Zaznaczone zostały niezbędne zapasy na szew. Wykroje zostały opracowane dla osoby o wzroście od 164 do 172 cm. Jeśli jesteś osobą znacznie niższą lub wyższą, niezbędne zmiany na wykroju powinny być dokonane przez krojeniem tkaniny. Należy wtedy sprawdzić środkową część tyłu bluzki, a także długość rękawa oraz nogawki

Kobiety wzrost 168 +/- 4 cm średnia budowa ciała

 Rozmiar 34 36 38 40 42 44 46 48 50 52
 Obwód klatki piersiowej 80 84 88 92 96 100 104 110 116 122
 Obwód bioder 90 93 96 99 102 106 110 115 120 125
 Obwód talii 64 67 70 74 78 82 86 91 97 103
 Długość od talii w dół 106 106 106 107 107 107 107 107 108 108
 Szerokość ramienia 13 13,1 13,2 13,3 13,5 13,7 13,9 14,2 14,4 14,6
 Długość rękawa 59,3 59,7 60 60,2 60,4 60,6 60,8 61 61,2 61,4
 Szerokość pleców 33,9 34,7 35,6 36,5 37,6 38,6 39,6 40,8 42 43,2
 Obwód ramienia 24,9 26,2 27,5 28,8 30,1 31,4 32,8 34,2 35,6 37
 Długość pleców 40,4 40,6 40,9 41,1 41,3 41,5 41,7 41,9 42,1 42,3

Prawa autorskie zastrzeżone. Polskie tłumaczenie za pozwoleniem Studio Tuumat Oy udzielonym wyłącznie dla właściciela sklepu www.patterns-wykroje.pl