Szyjemy płaszcz z Ottobre Woman 5/2017 model 13.

Przed szyciem z Ottobre polecamy zapoznać się z ogólnymi instrukcjami szycia Ottobre: Ogólne instrukcje szycia

Wykrój znajduje się w Ottobre 5/2017, Arkusz z wykrojami D, kolor linii elementów wykroju - czarny.

W tutorialu jest instrukcja szycia płaszcza bez podszewki ale z odszyciem.

1. Do szycia potrzebujemy

Płaszcz świetnie wyjdzie z tkanin boucle

2. Odrysowanie elementów wykroju.

Odrysowujemy następujące elementy z arkusza z wykrojami.

 • 1 + 1a - przód płaszcza - najlepiej połączyć te dwa elementy już na etapie wykroju, żeby wyciąć je z materiału razem
 • 2 + 2a - tył płaszcza - najlepiej połączyć te dwa elementy już na etapie wykroju, żeby wyciąć je z materiału razem
 • 3 - rękaw
 • 4 + 4a - odszycie najlepiej połączyć te dwa elementy już na etapie wykroju, żeby wyciąć je z materiału razem
 • 5 - odszycie
 • 6 - kieszeń
 • 7 pasek

Jeśli decydujemy się na szycie płaszcza z podszewką to należy wyciąć elementy z sekcji Lining - podszewka. Te elementy są pokazane w instrukcji szycia płaszcza w magazynie Ottobre na stronie 21.

Wskazówka: odrysowując elementy wykroju przerysuj na nie wszystkie znaczniki, zaszewki. Popatrz na instrukcję na stronie 21, na miniaturkach wykroju są wszystkie znaczniki pokazane. Znaczniki rękawów, kieszeni, zaszewki. Sprawdź, czy Twoje elementy wykroju wyglądają tak samo. 

3. Wskazówki do wycinania elementów z tkaniny płaszczowej

 1. Sprawdź czy tkanina płaszczowa, z której szyjesz ma włos. Elementy wykroju układaj tak, żeby włos układał się odpowiednią stronę w górę lub w dół. Dzisiaj jest tak dużo materiałów także fancy, że musisz sama zdecydować jak ma się układać włos.
 2. Zastanów się jaką długość ma mieć płaszcz. Możesz wydłużyć lub skrócić elementy wykroju przed cięciem materiału. Skrócić można i po uszyciu, trudniej z wydłużeniem. Wydłużyć lub skrócić należy elementy - przód, tył oraz odszycie i podszewkę jeśli ma być.
 3. Pamiętaj o dodaniu zapasów na szew przed wycinaniem z materiału. Zapas na szew warto dodać na papierze do wykrojów. Wtedy mamy pewność, że o nich nie zapomnimy wycinając materiał. W Ottobre należy dodać 1 cm zapasu na szew  do wszystkich brzegów wykroju.

4. Wycinanie elementów z materiału.

W instrukcji w Ottobre przy każdym z modeli jest tabelka Pattern Pieces czyli elementy wykroju. Podano w niej ile należy wyciąć z materiału każdego z elementów.

Z tkaniny właściwej płaszczowej należy wyciąć:

 • 1 + 1A - 2 x
 • 2 + 2A - 2 x
 • 3 - 2 x
 • 4+4a - 2 x
 • 5 - 1 x w złożeniu
 • 6 - 2 x
 • 7 - 2x

Z podszewki należy wyciąć:

 • 1 + 1A - 2 x (jeśli szyjemy płaszcz z podszewką)
 • 2 + 2A - 2 x (jeśli szyjemy płaszcz z podszewką)
 • 3 - 2 x (jeśli szyjemy płaszcz z podszewką)
 • 6 - 2 x dla płaszcza z podszewką i bez podszewki
 • 8 - wewnętrzne wiązanie płaszcza - 2x

Poniżej kilka zdjęć jak kroić materiał, układać elementy wykroju.

Przód i tył z połączonymi elementami wykroju 1+1a oraz 2+2a i dodatkowo elementy wydłużone o 30 cm. Ta wersja ma być płaszczem do kostek. Wydłużenie pokazuje miarka. Nie wydłużałam elementów wykroju.

Linijka z ogranicznikiem świetnie pomaga równo wydłużać elementy wykroju.

4.jpg 3.jpg 7.jpg

Obciążniki bardzo pomagają przy przytrzymywaniu elementów wykroju na materiale. Np. gdy chcemy lekko przesunąć element wykroju wystarczy to robić. Jak użyjemy szpilek to trzeba wszystkie wyjąć. przesunąć element wykroju i ponownie wszystkie przypiąć. Obciążniki są nie tylko estetyczne ale także bardzo praktyczne.

Odszycie kołnierza wycinamy w złożeniu. Czyli na materiale złożonym. Po rozłożeniu będziemy mieli odszycie na długość tyłu kołnierza.

Jak już mamy wycięte wszystkie elementy wykroju to warto jeszcze sprawdzić czy zaznaczyliśmy na nich wszystkie niezbędne znaczniki, zaszewki.

Zaszewki i znaczniki można rysować mydełkiem na lewej stronie. Osoby z większym doświadczeniem krawieckim mogą w tych miejscach robić małe 2 mm nacinki.

5. Podklejanie flizeliną.

Jak już mamy wycięte wszystkie elementy wykroju to teraz, niektóre miejsca należy podkleić flizeliną. Flizelinę należy dobrać do grubości materiału. Flizelina jest potrzebna do nadania formy płaszczowi, w miejscach podklejonych płaszcz będzie sztywniejszy i będzie się ładniej układał.

Które elementy wykroju należy podkleić? Znowu muszę odesłać Cię do instrukcji znajdującej się na stronie 21.

Są to miejsca na miniaturkach wykroju w instrukcji zaznaczone kolorem szarym. Czyli elementy 4+4A, 5 oraz dolne krawędzie 1a,2a oraz 3.

12.jpg 13.jpg 14.jpg

6. Szycie

Zaszewki

W pierwszej kolejności szyjemy zaszewki, które są na elementach 1,2 i 3.

Składamy materiał prawymi stronami do siebie tak, żeby brzegi zaszewki się spotkały. Szyjemy zaszewkę od brzegu, w kierunku środka. Zwróć uwagę, że czasami zaszewka układa się po łuku, i tak należy ją szyć.

Obrzucanie brzegów.

W ogólnej instrukcji Ottobre, o której wspomniałam na początku jest informacja, że brzegi materiałów należy obrzucić owerlokiem lub zygzakiem nawet jeśli w samej instrukcji nie zostało to podane. Jeśli szyjemy płaszcz z podszewką to nie jest to konieczne, krawędzie podklejone także nie wymagają obrzucania. Oczywiście to wszystko kwestia indywidualna. W tym płaszczu nie robiłam podszewki więc wszystkie krawędzie obrzuciłam owerlokiem, łącznie z tymi podklejonymi, bo uznałam, że tak będzie estetycznie, jak wszystkie brzegi będą wyglądały tak samo.

Szycie.

Kolejnym etapem jest szycie ze sobą wszystkich elementów.

Uszyłam już 4 takie płaszcze i najszybciej mi idzie taka kolejność zszywania:

Przyszywamy kieszenie do boków przodu i tyłu. Worki kieszeniowe należy przyłożyć prawa strona do prawej, w miejscach znaczników - te małe kreseczki na wykroju.

Następnie przyszywamy przód z tyłem na szwie ramieniowym.

Następnie szyjemy bok płaszcza razem z kieszeniami.

19.jpg 20.jpg 22.jpg

Wskazówka: pamiętaj, aby po każdym przeszyciu rozprasować szew. Będzie się ładnie układał po prawej stronie.

Odkładamy te części na bok i szyjemy rękawy. Składamy brzegi prawa do prawej i przeszywamy je. Następnie rozprasowujemy szwy.

Jak już mamy zszyte rękawy to możemy w nich sobie podwinąć brzeg. Łatwiej jest szyć na maszynie pojedynczy element.

Możecie rękawy wykończyć na różne sposoby: podwinąć i przestębnować będzie wtedy wersja bardziej codzienna, casualowa; można podwinąć i podszyć ręcznie ściegiem krytym, będzie bardziej elegancko. Długość rękawa najlepiej regulować po wszyciu więc jeśli macie w planach jeszcze jakieś zmiany to ten etap zostawcie na koniec. Mi pasuje długość z wykroju więc mogę sobie je wykończyć wcześniej.

28.jpg27.jpg 29.jpg

Na tym etapie można zszyć plecy albo doszyć rękawy. Ja wolę doszywać rękawy, mam mniej materiału do układania przy maszynie. Moim zdaniem jest łatwiej to zrobić na tym etapie.

Jak będziesz przypinać rękaw do otworu to pamiętaj, że znaczniki na rękawie mszą pasować do znacznika na przodzie płaszcza. Dla ułatwienia dodam, że zaszewka na rękawie ma być z tyłu.

Ten rękaw łatwo wszyć, trzeba go dobrze ułożyć, jak w którymś miejscu wyjdzie nadmiar materiału to drugą stronę wystarczy lekko naciągnąć.

Jak już mamy doszyte rękawy to możemy śmiało zszyć plecy. Pamiętaj o rozprasowaniu wszystkich szwów.

Jeśli mamy materiał, jak dwustronna dzianina wełniana to można ten płaszcz zostawić na tym etapie. Bez odszycia.

Jeśli chcemy żeby płaszcz był wykończony to warto dodać odszycie.

Na odszycie składają się 3 elementy: kołnierz i dwa przody. Zszywamy to odszycie. Część ta dłuższa będzie wymagała lekkiego naciągnięcia żeby dobrze wpasować się w łuk. Może się wydawać, że element 4 jest za mały ale jak się go lekko naciągnie to ładnie się wpasowuje w element 5.

13.jpg 12.jpg 31.jpg

 Następnie przypinamy je do płaszcza prawa do prawej, łącząc szwy. Podczas szycia górną część lekko naciągamy, żeby obie części się dobrze spasowały. Jeśli elementy są dobrze wycięte to wszystko będzie ładnie pasować.

Ten wykrój jest bardzo dobrze zrobiony i ten płaszcz bardzo ładnie wychodzi.

Na końcu pozostaje nam zszycie paska oraz zrobienie szlufek. W tym wykroju polecane są szlufki typu French Tacks, jest to zapleciona nitka. Łatwo się je robi na You Tube jest wiele filmów. Ottobre nie podaje instrukcji.

Ilość materiału potrzebna do uszycia płaszcza według instrukcji Ottobre:

Dla rozmiarów 34 - 36 potrzeba 260 cm

Dla rozmiarów 38 - 44 potrzeba 270 cm

Dla rozmiarów 46 - 50 potrzeba  290 cm

Dla rozmiaru 50 potrzeba 300 cm

 Jeśli pojawią się Wam jakieś pytania to zapraszamy do Gupy FB Outlet Tkanin