Buzka z Ottobre Woman 2/2019 wykrój nr 3 to łatwa do uszycia bluzka składająca się z trzech elementów wykroju - przodu, tyłu i rękawów.

Do uszycia bluzki potrzebujemy:

Outlet Tkanin Ottobre

- magazyn z wykrojami Ottobre woman 2/2019 znajdziesz go tutaj: Ottobre 2/2019

- materiał - do tej bluzki i tego wykroju możemy wykorzystać prawie każdy materiał. Bluzka będzie świetnie wyglądała zarówno z satyny jak i jerseyu, jedwabiu, wiskozy czy lnu. W zależności od rozmiaru potrzeba od 140 cm do 225 cm materiału

- gumka o szerokości 1 cm i długości od 1,4 do 1,6 m - znajdziesz ją tutaj: gumka 10 mm

- papier do wykrojów - znajdziesz go tutaj: papier do wykrojów

- krzywik profesjonalny - warto go kupić, znajdziesz go tutaj: krzywik profesjonalny

- akcesoria krawieckie: mydełko, ołówek, szpilki - znajdziesz je tutaj: akcesoria krawieckie

- maszyna do szycia i owerlok - do kupienia tutaj: maszyny i owerloki

Przygotowanie wykroju

Wykrój składa się z trzech części 1,2 oraz 3. Znajdują się na Pattern Sheet A czyli arkuszu A i są narysowane kolorem niebieskim. Dla ułatwienia odnalezienia elementów wykroju na arkuszu w dolnej części każdego arkusza jest szary pasek z cyframi. Odnajdujemy na nim 1,2 i 3 w kolorze niebieskim i nad nimi na arkuszu znajdują się odpowiednie części wykroju. Kładziemy papier do wykrojów na arkuszu i przerysowujemy na nim wszystkie elementy wykroju wraz z przerywanymi liniami oraz znacznikami na rękawach i linią prostą. Jak skończysz rysować, nim schowasz wykrój sprawdź czy wygląda on tak jak elementy wykroju narysowane w instrukcji szycia w magazynie Ottobre. Czy masz przerysowane wszystkie linie, kreseczki i strzałki. U nas na zdjęciu wszystkie dodatki są na czerwono - tak dla ułatwienia.

Jak już odrysujesz elementy wykroju to warto narysować na papierze także zapasy na szwy dookoła wykroju. W tym wykroju należy dorysować 10 mm zapasy na szwy ale pomijając linie złożenia materiału - są to centralne części przodu oraz tyłu.

Przód i tył to elementy wykroju, które są połową przodu oraz połową tyłu. Wycinamy je w tzw. złożeniu czyli układamy je przerywaną linią w miejscu, w którym materiał jest złożony. Dzięki temu po wycięciu otrzymujemy cały przód i tył, który jest taki sam po lewej i prawej stronie, jest symetryczny.

Dorysowane odpowiednio zapasy na szwy widać na poniższym zdjęciu.

Wykrój Outlet Tkanin

Wykrój Outlet Tkanin

Do rysowania zapasów na szwy bardzo przydatny jest krzywik profesjonalny. Ma on już zaznaczone 10-cio milimetrowe zapasy na szwy i są one także na łukach, dzięki temu wszystkie krzywizny wykroju możemy narysować bardzo dokładnie.

Wykrój Outlet Tkanin

Jak już dodałaś zapasy na szwy to teraz należy wyciąć wykrój z papieru. Poniżej na zdjęciu jest już wycięty szablon.

Wykroje Outlet Tkanin

Wycięty szablon układamy na materiale. Zwracamy uwagę na wzór, żeby kwiaty nam nie więdły oraz na nitkę prostą - wskazuje nam ją strzałka na wykroju. Mówiąc w skrócie układamy wykrój wzdłuż fabrycznych brzegów materiału.

Wykrój Outlet Tkanin

Po ułożeniu wykroju na materiale przypinamy go szpilkami żeby się nie przesuwał podczas wycinania. Wycinamy materiał wzdłuż linii naszych elementów.

Wykrój Outlet Tkanin

Bluzka Ottobre Outlet Tkanin

Bluzka Jersey Outlet tkanin

Przygotowując ten tutorial szyłyśmy dwie bluzki, będą różnie wykończone więc będzie trochę więcej zdjęć niż zwykle. Bluzka granatowa w kwiaty będzie zgodna z instrukcją z Ottobre, a bluzka miętowa w tulipany będzie troszkę inaczej wykończona. Mam nadzieję, że spodoba się Wam takie 2 w 1.

SZYCIE

Jeśli masz owerloka to warto z niego teraz skorzystać.

Numerem 1 oznaczony jest przód bluzki. Układamy przód bluzki na stole i bierzemy rękaw numer 3. Na wykroju przodu oraz na rękawie z przodu jest narysowana mała kreseczka - znacznik. Te kreseczki należy przenieść mydełkiem na materiał na prawej stronie. Układamy rękaw na przodzie bluzki prawymi stronami tak, żeby te kreseczki się spotkały - jedna na drugiej. Jeśli się spotkają to mamy pewność, że przyszywamy przód rękawa do przodu bluzki. Jak już złożymy rękaw z przodem to przypinamy je szpilkami do siebie i szyjemy na owerloku. Z drugim rękawem robimy to samo. Na zdjęciu na czerwono zaznaczyłam,  o których szwach piszę.

szycie on line

Po przyszyciu przodu rękawów przyszywamy rękawy do tułu bluzki. Tutaj już nie powinno być problemu bo zostały nam tylko jeszcze nie przyszyty tył rękawa więc przykładamy znowu rękaw do tyłu bluzki prawymi stronami i przyszywamy.

Na tym etapie powinny być przyszyte rękawy, które są otwarte od dołu oraz niezaszyte boki bluzki.

Teraz je zaszywamy. Układamy rękaw i boki bluzki prawą stroną do siebie i zszywamy je zaczynając od mankietu szyjąc przez pachę dalej przez cały bok bluzki do jej dołu. Tym sposobem jednym szwem zszywamy rękaw i bok bluzki. To jest taka linia jak te czerwone na zdjęciu poniżej. Oczywiście szyjemy prawa do prawej , na lewej stronie.

szycie on line

 Powinna powstać bluzka jak na powyższym zdjęciu.

Teraz obrzucamy na owerloku wszystkie brzegi: dół bluzki, rękawy i dekolt.

Na zdjęciu poniżej jest obrzucony owerlokiem rękaw. Po obrzuceniu dobrze jest wyprasować wszystkie brzegi.

owerlok outlet Tkanin

Na wykroju mamy zaznaczone przerywane linie na górze i dole przodu i tyłu oraz na dole rękawów.

Mierzymy ich odległość, łącznie z zapasem na szew i w tym miejscu składamy materiał do środka (spotykają się lewe strony) i przypinamy go szpilkami. Warto po złożeniu materiału go zaprasować. Wtedy lepiej się trzyma, łatwiej go przypiąć szpilkami i łatwiej równo przyszyć.

Po złożeniu, zaprasowaniu oraz przypięciu szpilkami powinno to wyglądać tak jak na zdjęciach poniżej.

 Szpilki outlet tkanin

 szpilki outlettkanin

 

SZYCIE NA MASZYNIE

Ustawiamy na maszynie zwykły szew. Nie musimy tutaj używać zyg - zaka ani ściegu elastycznego bo i tak będzie marszczenie więc ścieg nie będzie pracował tylko raczej gumka.

Rękawy i dekolt - szyjemy wzdłuż brzegu w odległości 10 mm od brzegu. Mamy podwinięte brzegi i szyjemy dookoła w odległości 10 mm od brzegu. Jak już przeszyjemy to następnie szyjemy znowu dookoła ale w odległości 12 mm od pierwszego przeszycia. W ten sposób utworzy się 10 mm tunelik na gumkę. Zaczynamy szyć z tyłu przy szwie rękawa. Należy pamiętać, żeby w tym drugim przeszyciu zostawić ok. 13 mm otwór na wciągnięcie gumki. Te dwa przeszycia robimy w dekolcie i na rękawach.

Dół bluzki - przeszywamy dookoła ok. 4 cm od brzegu materiału.

WCIĄGANIE GUMKI

Teraz wystarczy wciągnąć gumki do dekoltu i rękawów i skończone :)

Według instrukcji gumka do rękawów ma mieć od 21 do 25 cm w zależności od rozmiaru. Ja mam mniej bo tak lubię, jest większe marszczenie i fajnie wygląda. Można sobie tą gumkę dostosować do swojej ręki.

Guma Ottobre

Do dekoltu wciągamy pozostałą część gumki. Jeśli damy krótszą gumkę to cala bluzka podciągnie się na ramiona, jeśli gumka będzie dłuższa to bluzka będzie opadała z ramion lub jednego w zależności od długości gumki.

Ottobre 2 2019 outlet tkanin

Bluzka granatowa w kwiaty została uszyta zgodnie z instrukcją w Ottobre.

Bluzka w tulipany ma trochę inne wykończenia dające także świetny efekt.

Rękawy - gumka została wciągnięta nie do tuneliku w odległości 1 cm od brzegu tylko na samym brzegu. Przez co jest marszczenie ale nie ma tej 1 cm falbanki.

Jersey Outlet Tkanin

Dekolt - tunelik został zrobiony dalej od brzegu. W związku z tym, falbanka wyszła trochę większa, daje to bardzo ładny efekt, fajnie to wyjdzie właśnie przy większych wzorach, kwiatach.

Jersey tulipany outlet tkanin

Guma w dekolcie - w bluzce w tulipany gumka w dekolcie jest dłuższa przez co marszczenie jest mniejsze i bluzka jest bardziej wakacyjna i casualowa - fajnie opada na ramiona. Jest to zdecydowanie bardziej letnia wersja.

Można bluzkę jeszcze zmarszczyć na dole i ja tak pewnie zrobię ze swoją. Można ją wydłużyć i zrobić z niej piękną, kobiecą sukienkę.

Mamy nadzieję, że przydał Ci się ten tutorial, jeśli masz pytania to śmiało do nas napisz.

Teraz po przeczytaniu o różnicach łatwiej je dostrzec na zdjęciu.

 Ottobre Outlet Tkanin