Do uszycia spodni z softshellu potrzebujemy kilku rzeczy:

Ottobre 1/2015

1. magazyn z wykrojami Ottobre 1/2015

2. softshell - ilość zgodnie z instrukcją szycia.

3. papier do wykrojów, dzięki któremu odrysujemy wykrój

4. krzywik profesjonalny - ułatwi nam dodawanie zapasów na szwy i przenoszenie łuków

5. akcesoria krawieckie takie jak: nożyczki, szpilki, guma do wciągnięcia w spodnie, nici

6. my wykorzystaliśmy maszynę do szycia oraz owerloka ale softshell można też szyć samą maszyną do szycia, warto tylko wtedy użyć igieł do dzianin, grubość ok. 80.

Kilka słów o softshellu. Softshell początkowo był nazywany windstopperem - czyli materiałem, który chroni przed wiatrem. To było jego pierwsze zadanie. W bluzach z softshellu - windstopperach najczęściej można było spotkać osoby, które wybierały się na wycieczkę w góry wiosną, latem i wczesną jesienią. Wtedy, gdy pogoda była umiarkowana ok. 18 - 20 stopni. Odkąd softshell pojawił się w sklepach z materiałami wyobraźnia osób szyjących sprawiła, że materiał ten przestał być używany wyłącznie na bluzy. Zaczęto z niego szyć różne pokrowce, futerały, spodnie, kurtki, parki, ubranka dla psów, jedna z naszych klientek uszyła nawet z niego płaszcz - wygląda świetnie! Softshell nie jest materiałem dedykowanym na śnieg ale coraz częściej można go spotkać też w tej roli. Jest to materiał z polarem na lewej stronie i miękkim wiatrochronnym polarem na prawej, pomiędzy tymi materiałami znajduje się także cieniutka folia z membraną, która chroni także przed wilgocią z zewnątrz ale nie jest to materiał przeciwdeszczowy. Wypróbujcie ten materiał i same zobaczcie do czego go najlepiej użyć :)

baggy

W magazynie Ottobre wykrój ten został zaprojektowany dla spodni z lekko obniżonym stanem i szytych z jeansu. My uszyłyśmy według tego wykroju oraz zawartych w nim wskazówek spodnie z softshellu.

 Wykrój Ottobre

Najpierw musimy przygotować wykrój. Jak to zrobić i jak szukać odpowiedniego wykroju w gąszczu tych kolorowych linii? To proste.

W ramce obok wykroju jest napisane: pattern sheet B green czyli arkusz z wykrojami B linie w kolorze zielonym

Jak już odnajdziemy odpowiedni arkusz to na dole tego arkusza są cyfry w różnych kolorach. Szukamy sobie w zielonym kolorze cyfr 1, 2, 3 i 4.

Dlaczego tylko te cyfry?

W instrukcji są ponumerowane rysunki elementów wykroju. To one nam podpowiadają, które elementy mamy odrysować i wyciąć.  Na jednym arkuszu może być dużo więcej elementów w kolorze zielonym dlatego warto zwrócić uwagę, które są nam potrzebne do szytej przez nas rzeczy.

Cyfry na dole arkusza podpowiadają nam,w której części arkusza należy szukać potrzebnych nam elementów wykroju. Nad 1 powinien być element numer 1.Zobacz na zdjęciu wyżej - są linie i są też cyfry na szarym pasku.

Do odrysowania elementów wykroju trzeba użyć papieru do wykrojów. Jest to lekko przezroczysty papier, który układamy na arkuszu i odrysowujemy na nim wykrój. Oczywiście w odpowiednim rozmiarze. Każdy element jest narysowany w kilku rozmiarach. Znajdujemy odpowiedni rozmiar i przerysowujemy tylko te linie, które odpowiadają wybranemu przez nas rozmiarowi.

Ottobre Outlet Tkanin

Jedna nogawka przerysowana. Warto sobie napisać na przerysowanej części co to jest. Ja opisuję najczęściej tak: skąd jest wykrój Ottobre 1/2015, który to wykrój w12 i jaki element wykroju i rozmiar został przerysowany 1/104

Przerysowując wszystkie linie należy pamiętać żeby przerysować także wszystkie znaczniki - to są takie małe kreseczki na nogawkach oraz strzałkę wskazującą nitkę prostą. Znaczniki są potrzebne bo w tych miejscach muszą się ze sobą spotkać znaczniki nogawek z przodu i z tyłu. Warto spojrzeć na instrukcję i elementy wykroju, tam te szczegóły także są uwzględnione. Więc jeśli nasz rysunek jest taki sam łącznie z tymi szczegółami jak w instrukcji to jest ok. Jeśli czegoś nam brakuje to warto to przerysować.

Jak już mamy odrysowane wszystkie elementy wykroju (w przypadku naszych spodni są to cztery elementy) to teraz musimy dorysować do nich zapas na szwy.

Są dwie szkoły:

1. jedna mówi, że rysujemy zapas na szwy na papierze i dopiero wycinamy wykrój z papieru,

2. a druga, że wycinamy wykrój, przyczepiamy go do materiału i wtedy rysujemy zapasy na szwy.

Obie dobre więc wybierz ten sposób, który Ci bardziej pasuje.

Dla porządku żeby wszystko było lepiej widoczne w tej instrukcji zrobiłyśmy zapas na szwy na papierze.

Co to jest zapas na szwy? Zapas na szwy to ta część materiału, którą zszywamy. W Ottobre nie ma dodanych zapasów na szwy, w instrukcji jest informacja, że trzeba je dorysować. W tym wykroju z każdej strony dodajemy 10 mm zapasu na szwy i na taką odległość od brzegu zszywamy materiał. 

Krzywik profesjonalny

 Jak najłatwiej narysować zapas na szwy?

Do rysowania zapasów na szwy możemy użyć np. krzywika profesjonalnego. Jest to bardzo uniwersalne narzędzie, które ułatwia nie tylko samą konstrukcję, przygotowanie wykroju ale także odrysowywanie gotowych wykrojów. Generalnie to każdy krawiec powinien mieć ten krzywik w swojej pracowni.

Krzywik profesjonalny ma na brzegach dwie linie. Jedna jest w odległości 5 mm, a druga na 10 mm od brzegu. W Ottobre dodajemy zapas na szwy o szerokości 10 mm więc układamy sobie krzywik w taki sposób, aby wewnętrzna linia leżała na linii, którą narysowaliśmy i śmiało rysujemy zapas na szwy wzdłuż krawędzi krzywika. U góry jest zdjęcie i pokazujemy na nim, jak łatwo rysuje się zapasy na szwy na łukach - to zawsze jest trudniejsze niż rysowanie zapasów wzdłuż linii prostej.

 Poniżej jeszcze kilka zdjęć pokazujących jak wygodnie i równo dodaje się zapasy na szwy z wykorzystaniem krzywika profesjonalnego.

Krzywik profesjonalny

 Zapasy na szwy wokół kieszeni.

Krzywik profesjonalny

 Na potrzeby tego tutorialu wszystkie dodatkowe elementy wykroju narysowałyśmy czerwonym ołówkiem. mamy nadzieję, że Wam to ułatwi.

Po odrysowaniu wszystkich 4 elementów wykroju i dorysowaniu do wszystkich 10 mm zapasów na szwy możemy te elementy wyciąć. Efekt poniżej.

wykrój

 Jak już mamy wycięte wszystkie elementy to musimy je odpowiednio ułożyć na materiale. Musimy je ułożyć zgodnie z nitką prostą. Ten kierunek wskazuje nam strzałka, którą mamy na każdym z elementów wykroju.

 Jak mamy wzór na materiale to jest łatwiej, a gdy nie mamy wzoru to musimy sprawdzić gdzie są fabryczne brzegi materiału i układać elementy tak, żeby strzałka była ułożona równolegle do fabrycznych brzegów materiału.

Element wykroju układamy na materiale, który jest złożony na pół wzdłuż fabrycznych brzegów materiału. Wtedy wytniemy przód lub tył oby nogawek równocześnie. Jeśli bardzo nam zależy na ułożeniu wzoru na nogawkach to można je wycinać na rozłożonym materiale pojedynczo ale należy pamiętać żeby wyciąć lewą i prawą nogawkę układając wykrój raz prawą stroną do góry, a raz lewą. Zobaczycie to w dalszej części przy kieszeniach.

Nogawki wycinałyśmy z materiału w złożeniu.

Softshell spodnie

Specjalnie pokazałyśmy trochę lewej strony materiału żebyście widziały, że jest on złożony na pół.

Jak już przypniemy nogawki do materiału to wycinamy jest wzdłuż brzegów naszego szablonu.

Nogawki już mamy więc bierzemy się za kieszenie. Kieszenie są elementem ozdobnym więc fajnie ułożyć je tak, żeby cała głowa lisa była widoczna, żeby nam się nigdzie nie przycięła. Z tego powodu każdą kieszeń wycinałyśmy osobno, a nie w złożeniu - obie jednocześnie - tak można robić gdy materiał jest gładki albo wzór bardzo drobny.

Softshell

Mam nadzieję, że widzisz na zdjęciu głowę lisa przez paper do wykrojów.

Jak wytniemy jedną kieszeń to warto obok przyłożyć drugą i spróbować dopasować wzór, aby na drugiej kieszeni znalazł się w tym samym miejscu. Przy drugiej kieszeni nasz element wykroju kładziemy prawą stroną do dołu - żeby nam wyszły dwie kieszenie prawa i lewa.

Kieszenie

Kieszeń

Jak już mamy tylne kieszenie to bierzemy się za przednie zgodnie z tymi samymi zasadami.

Kieszeń kieszeń

Mamy już wszystkie elementy wykroju.

Wykrój spodni

Uff. Duża robota ale warto ją zrobić dobrze i dokładnie żeby nam się łatwo szyło a efekt końcowy był WOW!

 W pierwszej kolejności musimy zrobić szwy ozdobne na kieszeniach, bo jak je poprzyszywamy to już nie damy rady.

Musimy sobie na kieszeniach narysować ładne linie, po których będziemy szyć. Do narysowania tych linii idealnie pasuje krzywik profesjonalny. W końcu jest do rysowania krzywych i to profesjonalnie :)

Krzywik profesjonalny

Moim zdaniem najłatwiej taki ozdobny łuk przenieść kładąc na papier odpowiednio krzywik, następnie można odgiąć papier i narysować mydełkiem lub pisakiem znikającym linię wzdłuż krzywika.

Czyli mamy wykrój na materiale, kładziemy krzywik wzdłuż łuku, odginamy papier i rysujemy linię wzdłuż krzywika.

Krzywik

Mam nadzieję, że widać ten łuk. Na pozostałych kieszeniach robimy to samo.

krzywik profesjonalny

Jak już mamy narysowane linie ściegów ozdobnych to bierzemy się za szycie.

W instrukcji Ottobre jest wskazówka, żeby ściegi ozdobne szyć nitką do ściegów ozdobnych - takie nici są w ofercie firmy Guetermann, są trochę grubsze od nici zwykłych. Naszym zdaniem można do ściegu ozdobnego użyć także grubszych nici do jeansu lub przeszyć te linie zwykłą nitką dwa razy. My tak zrobiłyśmy. 

Szwy ozdobne

Mamy przeszyte linie ozdobne. W instrukcji Ottobre jest informacja, żeby brzegi szwów ozdobnych, zakończenia przeszyć wąskim zyg - zakiem na długość 8 mm. Pominęłyśmy ten etap w naszych spodniach. Kieszenie i tak wyglądają jakby się śmiały :)

Jak już naszyjemy szwy ozdobne to tylne kieszenie składamy u góry i przeszywamy po wierzchu. Składamy zgodnie z linią, którą mamy na wykroju. Tak żeby góra kieszeni była ładnie wykończona.

 

kieszenie

 

Z przednimi kieszeniami jest trochę więcej pracy.

Kieszenie przód

Przednie kieszenie należy przeszyć w miejscu, gdzie będą otwarte, tam, gdzie wkładamy rękę. W softshellu nie musimy obrzucać owerlokiem krawędzi ale jakbyśmy szyły te kieszenie z jeansu to należałoby to zrobić.

Brzeg zawijamy na szerokość zapasu na szew do środka i przeszywamy go. Szyjemy po łuku więc żeby nam się dobrze ułożył to musimy go naciąć delikatnie w 2-3 miejscach. Widać te nacięcia na zdjęciu poniżej.

Kieszenie

Jak już mamy ozdobione kieszenie i pozaszywane w miejscach otwarcia to możemy je przyszyć do nogawek.

Miejsca, w których powinny się znaleźć kieszenie mamy na wykroju.

Szyjąc kieszenie z jeansu należałoby je podwinąć i zaprasować przed naszyciem. Softshell jest za gruby więc naszyłyśmy go bez podwijania.

Jak najłatwiej ułożyć kieszenie na materiale?

Można na materiał położyć nasz gotowy wykrój i wsunąć pod niego gotową do naszycia kieszeń. Przez paper widać, gdzie znajduje się kieszeń i ułożyć ją zgodnie z linią narysowaną na naszym wykroju. Kieszeń należy przypiąć do spodni szpilką lub dwoma na środku kieszeni. I tak robimy z wszystkimi. Naszywamy je w odpowiednich miejscach.

Spodnie softshell

Tylne kieszenie z brzegu u góry możemy przeszyć w rogach gęstym wąskim zyg - zakiem dla wzmocnienia.

Przednią kieszeń przyszywamy na dole, po stronie wewnętrznej i na górze. Z boku nie przeszywamy bo to przeszyjemy razem z nogawką.

Mamy kieszenie :)  ufff. trochę już za nami.

Teraz zszywamy ze sobą nogawki: przednią i tylną po zewnętrznym boku. Tak jak na zdjęciu. poniżej.

Jak już mamy przeszyte obie nogawki przód i tył w lewej i prawej nogawce to teraz przeszywamy je ładnie na prawej stronie. W jeansie jest to ozdobne stebnowanie znowu grubszą nitką. My tutaj przestebnowałyśmy tą samą nitką bo nie chciałyśmy mieć bardzo dekoracyjnych ściegów. Ale dzięki temu przeszyciu spodnie ładniej się układają i prezentują.

spodnie softshell

Oczywiście przeszywamy obie nogawki :) .

Jak już mamy przeszyte to układamy lewa i prawa nogawka prawymi stronami do siebie. Jak na zdjęciu poniżej.

Outlet Tkanin

Przypinamy szpilkami w kroku i szyjemy tylko te miejsca - łuki, krok. My szyjemy owerlokiem Juki 654DE. Możecie szyć także na maszynie do szycia.

Spodnie zszyte w kroku jak na zdjęciu poniżej.

Outlet Tkanin

Układamy teraz spodnie inaczej. Tak, żeby przód i tył nogawki leżały na sobie. Jak na zdjęciu poniżej.

 Outlet Tkanin

Spinamy nogawki w części wewnętrznej i szyjemy.

Outlet Tkanin

Jak już zszyjemy to dla porządku możemy obrzucić na owerloku górę spodni i nogawki. W jeansie musimy to zrobić w softshellu nic się nie stanie jak tego nie zrobimy, ale będzie ładniej jak zrobimy :)

W kolejnym kroku szykujemy sobie gumkę do przyszycia, podwijamy nogawki i przeszywamy je. Albo nie :) Ja w softshellu tylko obrzucam i tak je wkładam dziecku do kozaczków więc jak nie będzie zbyt grubo to wygodniej ale zostawiam decyzje Tobie czy podwijać nogawki czy nie. W instrukcji Ottobre jest, żeby podwinąć.

Wszywanie gumki. Najczęściej robię tunelik i gumkę wciągam ale w instrukcji Ottobre, z której korzystamy jest gumka wszyta.

Instrukcja wszytej gumki poniżej.

Przed przypięciem gumki do spodni należy zszyć jej końce żeby powstało kółko. Następnie układamy gumkę na lewej stronie spodni i przypinamy gumkę do materiału w pasie w czterech miejscach. Na środku z przodu i z tyłu oraz po bokach. Przyszywamy gumkę do materiału. Następnie składamy materiał lewa strona do lewej strony z gumką po środku i przyszywamy. Tak powstanie tunelik z przyszytą gumką w środku. Ma to taką zaletę, że gumka nam się w środku nie złamie, nie przekręci. Wadą jest to, że żeby tą gumkę poprawić trzeba dużo odpruć. Sama wybierz jak chcesz wszyć gumkę. Tak czy inaczej. W tym modelu jest zapas na gumkę o szerokości 2 cm. Jeśli chciałabyś zrobić tunelik to trzeba by dodać ok. 0,5 cm w pasie jeszcze na przyszycie tunelika do spodni.

Oczywiście przyszywając gumkę należy ją naciągać lekko tak żeby była tak długa jak materiał.

W instrukcji jeszcze na końcu gumka jest przeszyta wzdłuż przez środek. Trzeba gumkę lekko naciągać podczas szycia żeby szyć ją równo z materiałem.

Wszywanie gumki

Wszywanie gumki

Jak wszyjemy gumkę to już mamy koniec!!!!

Ottobre 12015

Linki do wykorzystanych rzeczy:

1. Krzywik profesjonalny: https://outlettkanin.pl/szukaj?controller=search&s=Krzywik

2. Ottobre 1/2015: https://outlettkanin.pl/ottobre-kids/2312-wykroje-ottobre-kids-12015

3. Papier do wykrojów: https://outlettkanin.pl/szukaj?controller=search&s=Papier+do+wykroj%C3%B3w

4. Szpilki: https://outlettkanin.pl/szukaj?controller=search&s=szpilki

5. Softshell: https://outlettkanin.pl/szukaj?controller=search&s=softshell

6. Nici Guetermann: https://outlettkanin.pl/nici-gutermann-10

7. Nożyczki Fiskars: https://outlettkanin.pl/szukaj?controller=search&s=fiskars

8. Owerlok Juki - jeśli myślisz o zakupie owerloka to możesz się z nami skontaktować. Podpowiemy Ci jaki model wybrać. Osoby kupujące owerloka w naszym sklepie stacjonarnym są szkolone z nawlekania i obsługi owerloków. Szkolenie jest w cenie maszyny więc warto z niego skorzystać szczególnie na początku przygody z szyciem na owerloku.

Spodnie w akcji:

Softshell spodnie Outlet Tkanin Softshell spodnie Outlet Tkanin  

Softshell spodnie Outlet Tkanin Softshell spodnie Outlet Tkanin 

Softshell spodnie Outlet Tkanin Softshell spodnie Outlet Tkanin 

Softshell spodnie Outlet Tkanin Softshell spodnie Outlet Tkanin 

Softshell spodnie Outlet Tkanin